PROGRAM 


VÝSTAVA FILMOVÝCH PLAKÁTŮ

1. prosince – 31. ledna 2018, Kino Aero

Výstava představí v rámci nastávajícího výročí (100. let od narození) dvacet plakátů k filmům legendárního švédského režiséra Ingmara Bergmana. Výběr plakátů kompiluje jak návrhy československých autorů k filmům uvedených v domácích kinech do roku 1989 tak i plakáty polských a německých tvůrců.

Josef Vyleťal pro plakát k filmu Mlčení použil výřez z obrazu Salvatora Dalího a vytvořil svůj tradičně expresivní, surreálný plakát. Milan Grygar se naopak spokojil s minimalistických detailem hodin k Lesním jahodám. Bergmanovy filmy doprovodili další významní domácí afišisté jako Jiří Šalamoun (Hanba), Libor Fára (Scény z manželského života) a Karel Vaca (Úsměvy letní noci). Tuto kolekci pak zajímavě doplňuje studentský filmový plakát Petra Korunky z roku 2006 (Mlčení).

Polské filmové tvůrce pak ve výběru zastupují Stasys Eidrigevicius a Wieslaw Walkuski (Fanny a Alefander, Ze života loutek). Německou plakátovou školu reprezentuje pak jeden z nejoceňovanějších německých grafiků Hans Hillmann a to plakáty k filmům Lesní jahody, Rituál a Večer kejklířů.


Uváděné filmy:


SCANDI

1. – 4. února 2018, Praha a regiony

Scandi je přehlídka severského filmu, která se zaměřuje především na současné filmy. Význam Bergmana pro celou severskou kinematografii je však dostatečným impulsem ke kurátorskému výběru jeho nejpozoruhodnějších filmů – tedy filmů, které mezi své osobní favority řadí dramaturgové akce Vít Schmarc a Aleš Stuchlý. Sekce tak představí celkem pětici snímků, které patří k ikonickým titulům v bohatém díle Ingmara Bergmana. Sekce je symbolickým zahájením oslav bergmanovského roku. 

Uváděné filmy:


TRESPASSING BERGMAN 

Červen 2018, Skandinávský dům

Skandinávský dům chystá v rámci oslav Bergman 100 několik odborných akcí, které by měly ikonu švédského filmu představit očima expertů. Dokument švédského novináře českého původu Hynka Pallase Trespassing Bergman či diskuze s překladateli a filmovými kritiky se uskuteční v Praze a Brně.


BERGMAN 100 NA ČT ART

Červenec 2018, program ČT Art

Bergman 100 let výročí na ČT art by měly být věnované úterky v červnu a první polovině července. Uvedeno bude celkem sedm filmů, které obsáhnou Bergmanovu filmografii od padesátých do osmdesátých let a připomenou jeho klíčové autorské motivy, ale také různá období kariéry švédského klasika, včetně zahraničních produkcí. V chronologickém pořadí budou uvedeny tyto tituly:ÚSMĚVY LETNÍHO BERGMANA

Léto 2018, Zahrada švédského velvyslanectví

Pro tři letní večery se zahrada velvyslanectví s údajně nejhezčím výhledem na Prahu výjimečně otevře veřejnosti a v improvizovaném letním kině představí velvyslankyně Viktoria Li svůj výběr Bergmanových filmů. Lesní jahody se v originále jmenují Smultronstället. To slovo chápe každý Švéd - znamená místo, kam se člověk rád vrací, kde hledá svůj klid a čas na rozjímání a které má ostatním zůstat skryto. S filmy Ingmara Bergmana se zahrada ambasády takovým smultronställe snad pro mnohé stane.


LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA 

Července – srpen 2018, Uherské Hradiště

44. Letní filmová škola připravuje největší bergmanovskou přehlídku roku. Během deseti dnů promítne 14 celovečerních filmů a tři dokumenty, mapující jak klíčová témata Bergmanovy tvorby, tak jeho působení ve filmu, divadle i televizi. Promítané snímky doprovodí významná švédská historička a autorka první bergmanovské monografie Mareet Koskinen a režisérova "pravá ruka", Katinka Farago, která s ním spolupracovala po tři desetiletí. Součástí bergmanovského programu na LFŠ bude i výstava.


BE2CAN

3. - 9. říjen 2018, Praha a regiony

Tematická sekce Be2Can se zaměří na vztah Ingmara Bergmana s nejvýznamnějšími evropskými festivaly a prozkoumá postavení jeho filmů v dramaturgii  festivalů v Berlíně a Cannes, podobně jako jejich dobový přínos evropské kinematografii. Vedle projekcí sedmi filmů proběhne i odborný panel a přednáška. 

Uváděné filmy:


BERGMANOVSKÝ DIVADELNÍ TÝDEN

Říjen 2018

V Divadle Kolowrat proběhne v říjnu 2018 Bergmanovský divadelní týden, v rámci kterého budou uvedeny v premiéře dvě nové bergmanovské inscenace v režiích Štěpána Pácla a Aminaty Keity. Souběžně s tím se uskuteční v prostorách Kolowratského paláce řada přednášek a diskusí na téma Ingmar Bergman a (české) divadlo. Tento "týden" se připravuje ve spolupráci s Ústavem teorie scénické tvorby (Divadelní fakulta AMU) a pod záštitou a za podpory rodiny Kolowrat-Krakowských.